Jaskra — czym jest i jak leczyć?

            Jaskra należy do chorób układu wzrokowego, poprzez którą stopniowo i sukcesywnie pogarsza się nasze pole widzenia, a w ostateczności możemy nawet utracić wzrok. Zaburzenie to zwykle rozwija się niesamowicie powoli, a we wczesnych stadiach nie daje żadnych objawów. Przeciętnie wewnątrz oka znajduje się przezroczysta ciecz, która nieustannie przemieszcza się w jego przedniej komorze. Dla prawidłowego działania naszego wzroku w przedniej komorze musi być utrzymany stały poziom danej cieczy, dzięki czemu również ciśnienie będzie na adekwatnym poziomie. W przypadku choroby, jaką jest jaskra przemieszczanie się cieczy zostaje zaburzone, ciecz wodnista kumuluje się w jednym miejscu, a ciśnienie znacznie wzrasta, co powoduje stopniowe i powolne uszkadzanie narządu wzroku. (https://www.apteka-rozana.eu/oczy.html)

Rodzaje

            Jaskrę można podzielić na kilka rodzajów — pierwotną otwartego kąta, z normalnym ciśnieniem, zamkniętego kąta, wtórną oraz wrodzoną. Jaskra pierwotna otwartego kąta to zaburzenie, które jest najbardziej powszechne wśród osób, cierpiących na tę chorobę. Ten rodzaj zaburzenia pojawia się, ponieważ struktury odpowiedzialne za przemieszczanie się cieczy przestają działać prawidłowo, a ciśnienie wewnątrz oka nieustannie wzrasta. Kolejnym rodzajem choroby jest jaskra z normalnym ciśnieniem, która występuje pomimo ciśnienia wewnątrz narządu wzrokowego utrzymującego się w granicach normy. Pomimo normalnych wartości nerw wzrokowy samoistnie uszkadza się. Jaskra zamkniętego kąta to zaburzanie, w przypadku którego zamknięciu ulega kanał odpływowy cieczy wodnistej. W przypadku całkowitego zamknięcia kanału następuje ostry atak jaskry, który jest ogromnym zagrożeniem. W przypadku wymiotów i silnego bólu głowy należy natychmiast zgłosić się do lekarza.Jaskra wtórna to jaskra wywołana przez inną chorobę, na przykład uraz oka, natomiast jaskra wodzona jest najrzadziej występującym typem tego zaburzenia. Jest to choroba dziedziczna i rozwija się u niemowląt oraz małych dzieci najczęściej prowadząc do utraty wzroku.

leki

“Aureola”

            Do najczęstszych objawów jaskry należą między innymi zaczerwienienie oka, ogólne pogorszenie wzroku, rozmycie tęczówki, ból wewnątrz oka, widzenie aureoli wokół źródeł światła czy zwężenie pola widzenia. Jeśli zauważymy u siebie któreś z wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza na badanie. Dodatkowo warto wykonywać prewencyjne badania wzroku raz do roku lub raz na dwa lata, ponieważ najczęściej objawy jaskry są niewidoczne lub uaktywniają się dopiero w zaawansowanych stadiach.

chemia

            Leczenie jaskry zazwyczaj przeprowadza się farmakologicznie, jednakże jedynym nieuleczalnym typem jaskry jest jaskra pierwotna otwartego kąta. Jest to schorzenie samoistne, którego leczenie polega na hamowaniu postępu jaskry aż do śmierci tak, aby pacjent mógł cieszyć się sprawnym wzrokiem przez dłuższy czas, niż w przypadku braku leczenia. Niestety w wielu przypadkach jaskry każdego typu leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wszystko to za sprawą zbyt późnego rozpoznania jej objawów lub pomijanie dawek przepisanych leków i nie stosowanie się do zaleceń lekarskich. https://www.apteka-rozana.eu/